SH 53 - 04 - 5.77 over Branch Of Clear Creek
Fair Condition62 years old620 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lafayette |
| Location | 0.5 Mi N Of Buckner |
| Carries | SH 53 - 04 - 5.77 |
| Crosses | Branch Of Clear Creek |
| Coordinates | 33.36942, -93.43347 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 57.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M0994 |