Erpf Road over Dry Brook
Good Condition24 years old44 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.2 Mi E Of Margaretville |
| Carries | Erpf Road |
| Crosses | Dry Brook |
| Coordinates | 42.14072, -74.60371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 146.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353050 |