Dry Brook Road over Dry Brook
Fair Condition14 years old334 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.3 Mi S Of Fleishmanns |
| Carries | Dry Brook Road |
| Crosses | Dry Brook |
| Coordinates | 42.12390, -74.57027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 442 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 334 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353040 |