Walton-sidney RD over Carrs Creek
Fair Condition59 years old1,203 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 6 Mi E Of Sidney |
| Carries | Walton-sidney RD |
| Crosses | Carrs Creek |
| Coordinates | 42.30222, -75.28774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 341.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,203 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353240 |