Poplar Hill Road over Carrs Creek
Fair Condition65 years old61 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.5 Mi E Of Sidney |
| Carries | Poplar Hill Road |
| Crosses | Carrs Creek |
| Coordinates | 42.30340, -75.31502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 134.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353270 |