River Road over Carrs Creek
Good Condition28 years old1,353 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.3 Mi E Of Sidney |
| Carries | River Road |
| Crosses | Carrs Creek |
| Coordinates | 42.31522, -75.33353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 163.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,353 (2016) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353280 |