County Road 18 over Roses Brook
Fair Condition76 years old817 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.5 Mi SW Of Hobart |
| Carries | County Road 18 |
| Crosses | Roses Brook |
| Coordinates | 42.33572, -74.73934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 109.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 817 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353300 |