County RD 18 over W Br Delaware Rvr
Fair Condition126 years old670 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.3 Mi SW Of Hobart |
| Carries | County RD 18 |
| Crosses | W Br Delaware Rvr |
| Coordinates | 42.34365, -74.71976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 293.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 670 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353310 |