Turkey Hollow RD over Turkey Hollow Brk
Good Condition51 years old73 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3 Miles South Of Stamford |
| Carries | Turkey Hollow RD |
| Crosses | Turkey Hollow Brk |
| Coordinates | 42.35899, -74.60034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 80.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73 (2016) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353330 |