Hobart River Road over Town Brook
Fair Condition65 years old494 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | At Hobart |
| Carries | Hobart River Road |
| Crosses | Town Brook |
| Coordinates | 42.36884, -74.67695 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 138.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 494 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353340 |