Bruce Latourette over Loomis Brook
Good Condition20 years old1 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 6 Miles West Of Walton |
| Carries | Bruce Latourette |
| Crosses | Loomis Brook |
| Coordinates | 42.17380, -75.24237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 67 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2018) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353400 |