Bullock Hill Road over Trout Creek
Fair Condition68 years old61 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 7.6 Mi W Of Walton |
| Carries | Bullock Hill Road |
| Crosses | Trout Creek |
| Coordinates | 42.17362, -75.27938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 76.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353410 |