US 67 S-4 Lm 4.44 over Branch
Fair Condition96 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | 1.2 Mi SW Jct SH 51 |
| Carries | US 67 S-4 Lm 4.44 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 33.89847, -93.23097 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 187.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M1219 |