US 67 S-4 Lm 5.87 over Creek
Good Condition96 years old3,165 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | .2 Mi NE Jct SH 51 |
| Carries | US 67 S-4 Lm 5.87 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 33.90494, -93.20719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,165 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M1220 |