RTE 266 over 190ix NB Ramp To Ny 266
Fair Condition70 years old5,051 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | 1.1 Mi S Jct Rts 266 +325 |
| Carries | RTE 266 |
| Crosses | 190ix NB Ramp To Ny 266 |
| Coordinates | 42.95273, -78.90924 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 403.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,051 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005043930 |