RTE I190 over Ny 325 RTE 325
Good Condition27 years old64,190 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Jct RT 324 & I-190 |
| Carries | RTE I190 |
| Crosses | Ny 325 RTE 325 |
| Coordinates | 42.97364, -78.91184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 317.9 ft (96.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Area | 2916.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64,190 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005045909 |