190ix over Ny 957a Ny 957a
Good Condition65 years old6,436 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Niagara |
| Location | Int Exit 21 On 190i |
| Carries | 190ix |
| Crosses | Ny 957a Ny 957a |
| Coordinates | 43.07432, -78.99044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 412.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,436 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000504575A |