RTE I190 over Ny 957a Niagara River
Fair Condition63 years old28,012 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Int Exit 21 On 190i |
| Carries | RTE I190 |
| Crosses | Ny 957a Niagara River |
| Coordinates | 43.06374, -78.99091 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Truss - Deck |
| Total Length | 4033.1 ft (1229.3 m) |
| Max Span | 500.0 ft (152.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 9957.3 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,012 (2014) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005045751 |