RTE 324 over 190ix 190ix
Good Condition2 years old8,892 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | 0.5 Mi N Of S Gr Isld Brd |
| Carries | RTE 324 |
| Crosses | 190ix 190ix |
| Coordinates | 43.00478, -78.94822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 262.1 ft (79.9 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 950.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,892 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005045800 |