RTE I190 over Stony Point Ext. Shorel
Fair Condition91 years old34,687 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Jct RT 266 + 324 S.b. |
| Carries | RTE I190 |
| Crosses | Stony Point Ext. Shorel |
| Coordinates | 42.99577, -78.93246 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 3437.0 ft (1047.6 m) |
| Max Span | 600.1 ft (182.9 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 10161.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,687 (2014) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005043981 |