RTE I190 over RTE 324
Good Condition27 years old55,416 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Int N15 On I-190 |
| Carries | RTE I190 |
| Crosses | RTE 324 |
| Coordinates | 42.98053, -78.90992 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 132.5 ft (40.4 m) |
| Deck Area | 2117.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55,416 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005045839 |