US 67 S-4 Lm 8.94 over Creek
Fair Condition96 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | 0.17 Mi SW Jct SH 53 |
| Carries | US 67 S-4 Lm 8.94 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 33.91935, -93.15674 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 265.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M1222 |