Exit 31 Ramp over RTE 921c
Fair Condition73 years old3,730 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Oneida |
| Location | W Int 31 Utica Ny |
| Carries | Exit 31 Ramp |
| Crosses | RTE 921c |
| Coordinates | 43.11416, -75.21323 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 575.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,730 (2020) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005051740 |