RTE I90 over RTE 921c
Fair Condition73 years old20,466 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Oneida |
| Location | 0.5m NE Of Mohawk River |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 921c |
| Coordinates | 43.11492, -75.21227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 1592.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,466 (2020) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005051759 |