RTE 987f over 287i287i87011011 RTE I2
Fair Condition56 years old77,385 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | Jct Sbsp&i287 At Elmsford |
| Carries | RTE 987f |
| Crosses | 287i287i87011011 RTE I2 |
| Coordinates | 41.05511, -73.81041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 392.1 ft (119.5 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Area | 2031.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77,385 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005053210 |