RTE 987f over RTE 119
Good Condition13 years old53,172 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | Jct Sbsp&119 At Elmsford |
| Carries | RTE 987f |
| Crosses | RTE 119 |
| Coordinates | 41.05013, -73.81071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 176.8 ft (53.9 m) |
| Deck Width | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Area | 1065.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,172 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005053372 |