CR 4 over 90ix RTE I90
Fair Condition72 years old1,018 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Genesee |
| Location | 3.7 Mi E Int RT 77 & I90 |
| Carries | CR 4 |
| Crosses | 90ix RTE I90 |
| Coordinates | 43.01219, -78.33464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 775.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,018 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005315350 |