Slusser RD over 90ix RTE I90
Good Condition22 years old453 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Genesee |
| Location | Jct Of Slusser RD & I-90 |
| Carries | Slusser RD |
| Crosses | 90ix RTE I90 |
| Coordinates | 43.01341, -78.31549 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.3 ft (64.7 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 653.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 453 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005315400 |