Wilmot Road over 907w907w87022013 RTE 90
Fair Condition98 years old12,471 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.3 Mi N Jct Rts Hrp+ccp |
| Carries | Wilmot Road |
| Crosses | 907w907w87022013 RTE 90 |
| Coordinates | 40.95950, -73.79532 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Area | 315.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,471 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500160 |