RTE 907w over Webster Avenue Ramp
Good Condition36 years old107,392 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.3mi.n Jct Rts Hrp & Ccp |
| Carries | RTE 907w |
| Crosses | Webster Avenue Ramp |
| Coordinates | 40.94401, -73.80128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 835.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107,392 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500139 |