RTE 987d over Saw Mill River Ex-nycrr
Fair Condition98 years old30,516 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.9 Mi N Jct Smrp & Ccp |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Saw Mill River Ex-nycrr |
| Coordinates | 40.95754, -73.87177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 1703.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,516 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500581 |