RTE 987d over RTE 9a
Fair Condition29 years old61,032 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | Jct Smrp & Tuckahoe Rd-9a |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | RTE 9a |
| Coordinates | 40.95566, -73.87146 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 141.7 ft (43.2 m) |
| Deck Width | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Area | 1316.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61,032 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500579 |