Odell Avenue over 987d987d87011041 RTE 98
Fair Condition96 years old8,892 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 2.5 Mi N Jct Rts Smrp<ccp |
| Carries | Odell Avenue |
| Crosses | 987d987d87011041 RTE 98 |
| Coordinates | 40.96648, -73.87122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 291.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,892 (2016) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500630 |