RTE 987 over Saw Mill River
Fair Condition99 years old5,979 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | At Hastings On Hudson |
| Carries | RTE 987 |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 40.98107, -73.86779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 154.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,979 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500640 |