RTE 987d over Saw Mill River
Good Condition29 years old43,153 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 4.5 Mi S Jct Rts Smrp&87i |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 40.98167, -73.86713 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 534.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,153 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500659 |