RTE 987 over 119 87011023
Good Condition2 years old29,010 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.2 Mi N Jct Rts Smrp&i87 |
| Carries | RTE 987 |
| Crosses | 119 87011023 |
| Coordinates | 41.05562, -73.82124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 78.4 ft (23.9 m) |
| Deck Area | 991.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,010 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500749 |