Sr1539 over Helton Creek
Poor Condition48 years old70 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .1 Mi.e.jct.nc16 |
| Carries | Sr1539 |
| Crosses | Helton Creek |
| Coordinates | 36.51976, -81.40977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.8 ft (29.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 251.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090308 |