Sr1536 over Helton Creek
Fair Condition49 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .4 Mi.n.jct.nc16 |
| Carries | Sr1536 |
| Crosses | Helton Creek |
| Coordinates | 36.53493, -81.42135 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 106.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090206 |