Sr1123 over Three Top Creek
Fair Condition58 years old20 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 10 Ft.w.jct.sr1264 |
| Carries | Sr1123 |
| Crosses | Three Top Creek |
| Coordinates | 36.42092, -81.62160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 122.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090335 |