Sr1100 over Long Hope Creek
Fair Condition65 years old500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 1.1 Mi.n.jct.sr1125 |
| Carries | Sr1100 |
| Crosses | Long Hope Creek |
| Coordinates | 36.40495, -81.62218 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090245 |