Sr1617 over Peak Creek
Good Condition11 years old20 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 100 Ft.w.jct.sr1616 |
| Carries | Sr1617 |
| Crosses | Peak Creek |
| Coordinates | 36.38072, -81.29963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 93.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1997) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090350 |