Sr1120 over North Fork New River
Poor Condition60 years old560 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 25 Ft.s.jct.nc88 |
| Carries | Sr1120 |
| Crosses | North Fork New River |
| Coordinates | 36.41273, -81.66713 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.9 ft (27.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090439 |