Sr1118 over Hoskin Fork Creek
Poor Condition33 years old370 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 50 Ft.s.jct.nc88 |
| Carries | Sr1118 |
| Crosses | Hoskin Fork Creek |
| Coordinates | 36.39430, -81.69157 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 131.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090079 |