Sr1210 over Old Fields Creek
Good Condition63 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 100 Ft.n.jct.us221 |
| Carries | Sr1210 |
| Crosses | Old Fields Creek |
| Coordinates | 36.32602, -81.51854 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 47.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1996) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090482 |