Sr1176 over Ut To South Fork New Rvr
Fair Condition59 years old180 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | .5 Mi.w.jct.sr1179 |
| Carries | Sr1176 |
| Crosses | Ut To South Fork New Rvr |
| Coordinates | 36.31103, -81.47634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 46.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090417 |