SH 86 Log 3.92 over Wattensaw Bayou Rel
Poor Condition95 years old190 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Prairie |
| Location | 3.9 Mi S Jct SH 38 |
| Carries | SH 86 Log 3.92 |
| Crosses | Wattensaw Bayou Rel |
| Coordinates | 34.93931, -91.65518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 233.6 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M1582 |