Nc181 over Blue Ridge Parkway
Fair Condition91 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .2 Mi.n.jct.sr1521 |
| Carries | Nc181 |
| Crosses | Blue Ridge Parkway |
| Coordinates | 36.00465, -81.89042 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 301.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110008 |