Sr1525 over Camp Creek
Good Condition76 years old90 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .8 Mi.s.jct.sr1531 |
| Carries | Sr1525 |
| Crosses | Camp Creek |
| Coordinates | 35.98119, -81.93526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Area | 36.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110061 |