Sr1525 over Linville River
Good Condition25 years old90 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 25 Ft.n.jct.sr1546 |
| Carries | Sr1525 |
| Crosses | Linville River |
| Coordinates | 35.98878, -81.94373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 590.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110012 |