Sr1107 over North Toe River
Fair Condition24 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 1.7 Mi.s .jct.us19e |
| Carries | Sr1107 |
| Crosses | North Toe River |
| Coordinates | 35.96366, -82.03019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.8 ft (54.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 446.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110073 |